Si te presesh qepen dhe te mos qash. Keshilla per amvisat
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si te presesh qepen dhe te mos qash.

Si te presesh qepen dhe te mos qash.

Si te presesh qepen dhe te mos qash.

Zakonisht prerja e qepes shkakton lot tek shumica e personave. Kjo gje e ben edhe prerjen e qepes jo ne menyren qe deshirojme, ose humbim vlerat ushqyese te saj. Ne fakt ekzistojne disa sekrete te cilat bejne qe te mos ju dalin lot nga syte ndersa prisni qepen.

Si te presesh qepen dhe te mos qash. Keshilla per amvisat

Nese edhe ju e keni problem kete gje, ju sugjerojme te perdorni njeren prej teknikave te meposhtme :

 

  1. Enzima qe shkakton lotet ndersa pritet qepa clirohet kur qepa shkaterrohet. Prandaj asnjehere mos zgjidhni thike sharre, apo qe nuk eshte e prehte. Merrni nje thike te holle qe pret qepen lehtesisht dhe nuk e prish ate.
  2. Nese e vini ne frigorifer 10 minuta para qe ta prisni nuk do keni te njejtin problem. Sasia e enzimave qe shkakton lotet, reduktohet me ftohjen e qepes.
  3. Tjeter menyre eshte mbajtja e syzeve. Keshtu nuk do ju preke lengu syte.
  4. Vereni qepen e qeruar ne nje ene me uje dhe kripe. Pas 5 minutash nisni prerjen e saj. Mundesia e reduktimit te enzimave eshte me e madhe. Per pasoje nuk do qani.
  5. Prijeni qepen ne nje vend, prane nje tave me uje qe valon. Avulli pengon perhapjen e gazit qe ju ben te qani.
  6. Edhe nese ndizni nje qiri nuk do qani. Flaka e qiririt e thith gazin e leshuar nga qepa.

Si te presesh qepen dhe te mos qash. Keshilla per amvisat

Shpresojme qe tani ta keni me te lehte prerjen e qepeve!

 

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş