Si ta kuptoni qe dikush vuan nga Alzheimer. Psikologji
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Si ta kuptoni qe dikush vuan nga Alzheimer.

Si ta kuptoni qe dikush vuan nga Alzheimer.

Si ta kuptoni qe dikush vuan nga Alzheimer.

Semundja Alzheimer eshte nje semundje qe prek kujtesen dhe te menduarit. Personat qe diagnostifikohen me Alzheimer nuk pretendojne te sherohen.Eshte nder te rralat semundje qe akoma nuk eshte gjetur nej kure e cila se paku te lehtesoje simptomat. Por edhe pse ato kane nje semundje te tille nuk do te thote se jeta e tyre mori fund. Problemi eshte se njerezit e kuptojne se vuajne nga kjo semundje, por nuk kerkojne ndihme. Nisja e nje kurimi ne kohe e shtyn ne vite rrezikun e zhdukjes se kujteses.

Si ta kuptoni qe dikush vuan nga Alzheimer. Psikologji

Gjithsesi, per ata qe akoma nuk dine te dallojne nje person qe vuan nga Alzheimer, ja cilat jane simptomat e dukshme :

 

 

1-Fillimi i humbjes se kujteses.

2-Luhatje te vazhdueshme te humorit.

3-Paaftesi per te vendosur dhe gjykim i manget.

4-Probleme me numerimin e parave dhe kosurin.

 5-Paaftesi ne permbushjen e detyrave familjare.

6-Probleme me planifikimin dhe zgjidhjen e problemeve.

7-Harrimi i vendeve per te vendosur sendet personale.

8-Ngaterrimi i kohes me vendin.

9-Komunikim i manget.

10-Te folurit pa lidhje.

11-Perseritje e fjaleve dhe veprimeve.

12-Mos konceptim i hapesires sic duhet.

13-Gabojne pa qellim.

14-Preferojne te rrine larg te tjereve.

15-Humbin motivimin.

16-Nuk arrijne te njohin miqte dhe familjaret.

17-Nuk ndjejne asgje teksa prekin.

18-Nuk vishen dot vete.

19-Nuk mbajne higjiene.

20-Harrojne se duhet te hane, apo edhe te pine.

21-Sjelljet e tyre nuk pershtaten me situaten qe gjenden.

22-Formojne iluzione jo reale.

23-Shfaqen agresiv.

24-Gjate nates nuk flene normalisht. Zgjohen disa here ne nate.

25- Bejne si femije.

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş