Byrek tradicionale me djathe.Receta gatimi Greke.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Byrek tradicionale me djathe.Receta gatimi greke.

Byrek tradicionale me djathe.Receta gatimi greke.

Byrek tradicionale me djathe.Receta gatimi greke.

Perberesit :

 1. 1 Pako peta byreku
 2. 50 gr Gjalp
 3. 100 gr Miell misri
 4. 500 gr Qumesht
 5. 2 Veze
 6. Piper te zi
 7. 300 gr Djathe te bardhe
 8. Gjalp per petet

 

 Pergatitja :

 

 1. Ne nje tenxhere hedhim gjalpin. Shtojme miellin. E skuqim duke e perzier per 3-4 minuta. Nderkohe hedhim qumeshtin avash-avash duke e trazuar vazhdimisht sa te behet krem. E leme per 10 minuta qe te ftohet.
 2. Kur te jete ftohur hedhim vezet, piperin, djathin qe e kemi bere copeza te vogla dhe i perziejme.
 3. Marrim nje tepsi. E lyeje me gjalp. Shtrojme gjysmen e pakove te peteve. Cdo 2 peta i lyejme me gjalpe.. Iu hedhim masen e pergatitur, dhe pastaj shtrojme gjysmen tjeter te petave. Edhe ne kete rast cdo 2 peta i lyejme me gjalpe.
 4. Peten e siperfaqes e lyejme me me shume gjalpe se te tjerat.
 5. E presim byrekun para se ta veme ne pjekje.
 6. E fusim ne furre me 180 grade per 35 minuta.

 

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni