Samanta gatuan. Ja cfare recete ju sugjeron per sot. Salmon i fresket me arra te grira feta salmoni
Home » Si Behet » Receta gatimi » Samanta gatuan. Ja cfare recete ju sugjeron per sot.

Samanta gatuan. Ja cfare recete ju sugjeron per sot.

Samanta gatuan. Ja cfare recete ju sugjeron per sot.

Salmon i fresket me arra te grira.

Perberesit :

 •  12 filxhan caji arra te prera imet
 • 2 luge majdanoz i grire holle
 • l luge lekure limoni e prere holle
 • 1 luge mustarde
 • Gjysem filxhani kafeje me vere te bardhe
 • 4 fileto salmoni
 • (Kur kam perdorur njesine luge, e kam fjalen per luge gjelle).

Samanta gatuan. Ja cfare recete ju sugjeron per sot. Salmon i fresket me arra te grira feta salmoni

Pergatitja :

 1. Si fillim dueht te ndezim furren ne 220 grade dhe e leme te nxehet.
 2. Nderkohe ne nje mikser hedhim arrat, majdanozin dhe lekuren e limonit.
 3. I perpunojme mire e mire. Derisa te veme re se bajamet jane copetuar teresisht.
 4. Nderkohe ne nje tas te vogel perziejme veren me mustarden. Kete perberje e perdorim per te lyer salmonet.
 5. Marrim filetot e salmonit dhe i vendosim ne taven e pjekses te cilen e kemi lyer me pak vaj. I lyejme me masen e mustardes dhe te veres. Siper ju hedhim edhe perberjen qe kemi ne mikser.
 6. Pjekja realizohet per 20 minuta. Do vini re se salmoni do filloje te cahet. Fikeni furren dhe nxirreni taven. Lereni te ftohet 2-3 minuta dhe pastaj servireni. Mos harroni se sherbehet me feta limoni.

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni