Sa ore gjume duhet te fleme sipas moshes qe kemi. oret e gjumit sasia e gjumit
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Sa ore gjume duhet te fleme sipas moshes qe kemi.

Sa ore gjume duhet te fleme sipas moshes qe kemi.

Sa ore gjume duhet te fleme sipas moshes qe kemi.

 

Shpesh mengjesen na gjejne te lodhur. Syte e enjtur dhe te kuq nuk jane aspak kurajues per te nisur diten. Tundimi qe na ofron nje nate e zhurmshme dhe me shoqeri, mund edhe te korigjohet me disa ore gjumi me shume. Por cfare ndodh me organizmin nese nuk ngopemi me gjume thuajse cdo nate.

 • Sigurisht qe imunitteti i trupit i bie imuniteti.
 • Fillojne dhimbjet e gjymtyreve.
 • Largohet oreksi.
 • Ndihet keputje.
 • Nuk keni motivim.
 • Ndjesi debulese.
 • Filloni te humbni peshe.
 • Humbni perqendrimin.
 • Humbni deshiren per te nisur diten. etj.

Per kete arsye, te gjithe duhet te tregohemi te kujdesshem me oret e gjumit. Mjeket kane parashtruar edhe sasine e oreve qe organizmi ka nevoje, sipas moshes qe kemi. Ndaj nese i respektojme kete orare, me siguri qe nuk do te kemi shqetesimet e zakonshme. Duhet te dihet se as gjumi i tepert nuk ben mire. Edhe nese fle me shume sesa duhet do te keni shqetesime te tjera. Ndaj duhet qe oraret te jene fikse, per te menjanuar keshtu edhe mundesine e shqetesimeve te shendetit.

Ja sa ore gjume na duhen ne baze te moshes qe kemi :

 • Bebet pak muajshe : 12-18 ore
 • Foshnjat : 14-15 ore
 • Vogelushet : 12-14 ore
 • Parashkolloret : 11-13 ore
 • Femijet ne klasat e para te shkolles : 10-11 ore
 • Adoleshentet : 8.5 – 9.5 ore
 • Te rriturit : 7-9 ore
 • Te moshuarit : 5-7 ore

Ndaj gjejeni grupin ku beni pjese dhe respektojini keto orare!

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş