Kek i thjeshte. Receta gatimi tradicionale te thjeshta. krem whisky
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kek i thjeshte.

Kek i thjeshte.

Kek i thjeshte.

Perberesit :

 • 4 kokra veze fshati
 • 1 filxhan kafe vaj
 • Nje filxhan caji kos
 • 1 filxhan caji sheqer i imet
 • 1 pakete vanilje
 • Nje gote te vogel krem whisky
 •  pak lekure limoni te grire me rende
 • nje gote uji miell
 • sode buke nje luge kafeje

 

Kek i thjeshte. Receta gatimi tradicionale te thjeshta. krem whisky

Pergatitja :

 1. Ne nje tas te madh hedhim vezet. Shtojme sheqerin dhe i rrahim ne rrahes elektrik derisa te tretet sheqeri.
 2. Shtojme soden, kremin e whiskit, vajin dhe kosin.
 3. I perziejme vazhdimisht qe te perhapen njetrajtesisht. Pastaj hedhim edhe lekuren e limonit, bashke me vaniljen.
 4. E vazhdojme perzierjen edhe per 3-4 minuta.
 5. Nepermjet nje site mielli,  shtojme miellin.
 6. Rrahja vazhdon me rrahesin elektrik derisa te behet nje brume jo fort i ngjeshur.
 7. Kete mase brumi e hedhim ne nje forme kuzhine qe e lyejme me gjalpe.
 8. Pjekja realizohet ne 180 grade per 30 minuta, ne furre te parangrohur.
 9. Pasi te piqet, e veme ne nje pjate dhe e dekorojme me sheqer pluhur ose me rriska frutash.

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni