Si te pergatis ashure. Receta gatimi. Ashure korcare kanelle
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si te pergatis ashure.

Si te pergatis ashure.

   Si te pergatis ashure.

Perberesit :

 • 500 gr grure per ashure
 • 500 ml qumesht
 • 200 gr sheqer
 • kanelle
 • rrush i thate
 • arra te shtypura
 • 2 luge gjelle niseshte

  Si te pergatis ashure. Receta gatimi. Ashure korcare kanelle

Pregatitja:

 1. Ne nje tenxhere mbasi lajme grurin, e veme te zieje ne zjarr te avashte.
 2. Mbas zierjes hedhim qumeshtin duke e trazuar. Shtojme sheqerin dhe rrushin e thate dhe vazhdojme ti ziejme duke i trazuar shpesh ne zjarr te avashte
 3. Ne nje ene ku kemi hedhur 2 luge niseshte e tretim niseshten me uje dhe e hedhim ne tenxheren me ashuren gati te perfunduar duke e trazuar vazhdimisht derisa te filloje te zieje.
 4. Ne fund hedhim arrat e shtypura dhe kanellen.
 5. E heqim tenxheren nga zjarri dhe e ndajme ne ene ku do ta servirim dhe siper e spekasim me kanelle te bluar.
 6. Kur te kene kaluar te pakten 2 ore ne temperature ambjenti eshte gati.

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni