Pse kopsat e kemishave te femrave dhe meshkujve jane ne krahe te ndryshme.
Home » Si Behet » Mode » Pse kopsat e kemishave te femrave dhe meshkujve jane ne krahe te ndryshme.

Pse kopsat e kemishave te femrave dhe meshkujve jane ne krahe te ndryshme.

Pse kopsat e kemishave te femrave dhe meshkujve jane ne krahe te ndryshme?

 

Kemishat jane  te preferuarat e te gjitheve. Disa i pelqejne sepse tregojne autoritet. Disa te tjere ndihen rehat dhe lirshem me ta. E nderkohe qe disa te tjere e kane te detyrueshme ti veshin. Por c’eshte e verteta jane me te vertete interesante. Sidomos kur behet fjale per nej kombinim shik.

Por a ju ka shkuar ndonjehere ne mendje perse jane ne krahe te ndryshme kopsat e kemishave te femrave dhe te meshkujve? Ne fakt eshte disi e cuditshme. Une do jua kthjelloj mendjen.

Pse kopsat e kemishave te femrave dhe meshkujve jane ne krahe te ndryshme.

Ne fakt ne lashtesi vnedosja e kopsave kishte nej mister qe askush nuk arriti ta shpjegoje.

Realisht nuk ka asnje arsyetim perse kopsat vendosen ne krahe te ndryshme. Por keshtu eshte bere per here te pare per te dalluar, kemishat e meshkujve dhe te femrave ne garderobe. Por kjo nuk do te thote se nuk e ka nje shpjegim kjo gje. Ja ku keni disa arsye perse ndodh keshtu.

  • Per shkak te ushqyerjes me gji te femijeve. Keshtu qe femrat e kishin me te thjeshte ta kishin kemishen me pulla ne krah te majte. Keshtu qe gjirin e majte e nxirrnin me lehte. Ky ishte supozimi i pare.
  • Nje teori thote qe duke qene qe shumica e njerezve perdorin me mire doren e djathte dhe grate i mbajne zakonisht ne krahun e majte fëmijetDuke i pasur kopsat ne te majte, e kane me te lehte ta zberthejne kemishen per t’i dhene gjoks femijes, me doren e lire.
  • Per shkak te qendrimit ne kale. Duke qene qe grate i hipnin kalit anash. Gjithmone ne krahin e djathe, duke patur pullat ne krah te majte nuk u hynte era nper pallto. Keshtu qe nuk kishin as shume ftohte.
  • Sepse femrat e pasura nuk visheshin vete. Kjo mendohet te jete edhe arsyeja me e rendesishme. Sherbyeset kur iu mberthenin kopsat pasanikeve, e kishin me te lehte nese kopsa ishte majtas. Keshtu qe veshjet e atyre koheve kerkonin shume force te shtergoheshin. Dhe me doren e djathte mundej te behej gjithe puna. Perseri eshte dicka qe kerkon kohe te mendohet mire. Sepse perderisa klasat e larta kishin aq pushtet sa ti vishnin sherbetoret, pse duhej te pershatsnin veshjet per hir te sherbyesve?!!

Gjithsesi, keto ishin disa ide qe qendrojne disi edhe ne keto kohe po ti mendojme mire. Ne fakt nuk na bezdis shume ky fakti i pozicionimit te pullave. Na mbetet te falenderojme stilistin qe i shkoi mendja ne vitet 1560 te qepte epr here te pare nej kemishe! 🙂

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

  • Kalendar