Molto te shijshme te pergatitura ne shtepi. Receta gatimi.

 

Perberesit :

  • 100ml qumesht,
  • 15 gr maja birre
  • 550 gr miell
  • 350 gr gjalp
  • 6 veze
  • 100 gr sheqer


Per mbushjen:

recel, krem, nutella ose cfare deshironi ju.

Molto te shijshme te pergatitura ne shtepi. Receta gatimi.

Pergatitja :

Bashkojme miellin me shqerin. Pastaj shtjome qumeshtin me majan e shkrire brenda.

E perziejme mire sikur per brumin e bukes. Gjalpin e leme te jete ne temperature ambienti. Ne brumin e pergaditur shtojme vezet dhe vazhdojme ti perziejme mire. Shtojme gjalpin e zbutur dhe perziejme mire per disa minuta deri sa te formohet brumi ashtu si per buken.

Pastaj e fusim ne frigorifer per 12 ore. E nxjerrim nga frigoriferi dhe shtrijme nje pete te madheme te. Mbi pete presim forma trekendeshe.

Ne pete hedhim recel, ose nutella.

Mbyllim trekendeshtat duket i sjelle rrotull.  I lyejme persiper me te kuqe veze. Lihen te fryhen edhe per 1 ore ne tepsi. Pastaj i pjekim ne 200 grade per 13-15 minuta.

Kur te kene marre ngjyre te kuqerremte jane gati.