Receta gatimi. Patellxhane te mbushur me perime.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Receta gatimi. Patellxhane te mbushur me perime.

Receta gatimi. Patellxhane te mbushur me perime.

Receta gatimi. Patellxhane te mbushur me perime.

 

Perberesit :

  • 1 kg patellxhane
  • 1 kg mish i grire
  • 4 kokrra qepe
  • 5 kokrra  domate
  • 1  hudher
  • vaj piper krip majdanoz

 

 Pergatitja :

Marrim patellxhanet i lajme i qerojme. I vendosim ne tave dhe i sperkatim me vaj. Dhe i veme per tu pjekur. I vendosim ne furre ne temperature 200 grade per 15 minuta.

Nderkohe pergatisim masen me te cilen do te mbushen. Si  fillim do te skuqim hudhrat. Pastaj mbasi i kemi prere holle qepet i skuqim ne zjarr te avashte bashke me hudhrat. Ne momentin qe na eshte skuqur qepa ne do te hedhim mishin e grire dhe do ta skuqim edhe kete. Me pas hedhim domaten e grira ose lengun e tyre.

E ziejme gati per 15 minuta dhe i hedhim erezat. Do te nxjerrim patellxhanet nga furra dhe do ti cajme mes permes me nje luge gjelle që ti mbushim me masen qe kemi pergatitur. Do te hedhim jo me shume se nje gote uje. E vendosim ne furre ne temperaturen 200 grade, per 1 ore.

Receta gatimi. Patellxhane te mbushur me perime.

 

  
        
          

Komentoni