"Veze per mbretin". Provoi ti gatuani vezet ne kete menyre. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » “Veze per mbretin”. Provoni ti gatuani vezet ne kete menyre. Receta gatimi.

“Veze per mbretin”. Provoni ti gatuani vezet ne kete menyre. Receta gatimi.

“Veze per mbretin”. Provoni ti gatuani vezet ne kete menyre. Receta gatimi.

 

Perberesit :

 • 8 veze
 • 40 gr gjalpe
 • 150 gr oriz
 • kripe
 • majdanoz i grire
 • 20 gr djathe parmexhan

Perberesit per salcen :

 • 50 gr gjalpe
 • 30 gr miell
 • 500 ml qumesht
 • 1 luge gjelle ereza te thata
 • piper
 • leng limoni
 • 100 ml salce kosi

 

Pergatitja :

Si fillim nisim me pergatitjen e salces se beshamelit. Ngrohim gjalpin. Shtojme edhe miellin mbi gjalpe. Thejme te gjitha vezet mbi te. I skuqim per 3-4 minuta.

Shtojme qumeshtin e ftohte. Hedhim edhe erezat dhe i leme te ziejne per 5 minuta. Do verejme qe salca do te filloje te trashet.

I shtojme pak leng limoni, edhe pak piper e ne fund salcen e kosit.

Ne nje ene tjeter nxejme gjalpin dhe shtojme orizin. E skuqim pak dhe i shtojme 300 ml uje. Duhet ti hedhim e dhe pak kripe e ti leme pa perzier per 25 minuta. Te fundit gje shtojme majdanozin e grire imet.

Ne nje tave radhisim orizin. Shtojme mbi te vezet e prera per se gjati. Dhe mbi te shtojme salcen e pergatitur dhe pak djathe parmexhan. (Salce nga ajo qe kemi tek vezet, prej salces se kosit dhe qumeshtit). I veme ne furre te piqen ne 220 grade per 10-12 minuta.

Pastaj nxirreni dhe priteni ne porcione. Keshtu eshte gati ta servirni. Shijojeni vezen e pergatitur ne menyren mbreterore.

JU BEFTE MIRE!

 

 

  
        
          

Komentoni