Tarte brokoli meTarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi
Home » Si Behet » Receta gatimi » Tarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi.

Tarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi.

Tarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi.

Tarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi

Perberesit :

(Per 4 – 6persona)

  • 500 gr brokol
  • 250 ml pana
  • 1 pako pete sfoliat
  • 250 gr mish pule ne copeza te vogla (1 gote leng mishi)
  • 1 luge gjelle gjalp
  • 75 gr djath parmexha te grire
  • 3 veze
  • Arre muskat
  • Pipe

Pergatitja :

Brokolin e lajme dhe e presim ne degeza. E veme per te ziere per 6-7 minuta vetem me uje dhe vaj.

Mishin e pules e prere ne copeza te vogla e skuqim me gjalpe. Iu shtojme copat e brokulit. I kavardisim per 5 minuta.

Shtojme panen dhe 75 gr djathe parmexhan. Rrahim edhe 3 vezet dhe i shtojme tek masa qe po pergatisim. Hedhim edhe piperin dhe arren muskat.

Marrim nje tave. E lyejme me vaj ose gjalpe. Shtrojme peten e sfoliatit. Ne te derdhim gjithe masen qe kemi pergatitur. E perhapim gjithandej neper tave. Peten e palosim ne dyja qoshet dhe e kthejme perbrenda.

Tarte brokoli me mish pule dhe djathe parmexhan. Receta gatimi

E pjekim ne temperaturen 180grade per 15 minuta. Pastaj e kalojme me 200 grade per 20 minuta te tjera. Mbas kesaj tarta eshte gati.  E nxjerrim nga furra dhe e presim pasi te jete ftohur.

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni