Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.

Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.

Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.

Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.

Petulla me mjalte

Perberesit :

  • Dy filxhane caji miell
  • 1 luge e vogel maja
  • 3 kokrra veze
  • pak krip
  • 2 gota qumesht
  • 1 luge mjalte

Pergatitja :

Si fillim do te rrahim vezet. (Me nje pirun jo me rrahese vezesh). Iu shtojme edhe kripen.

Pastaj shtojme qumeshtin dhe i perziejme derisa te perhapen vezet.

Shtojme majane dhe miellin.

I rrahim panderprerje qe te mos mbetet asnje topth i paplasur. Pastaj iu hedhim edhe mjaltin qe te marre arome edhe brumi.

Veme nje tigan ne zjarr me vaj. Kur te kete arritur nxehtesine maksimale fillojme e hedhim brumin. (Perdorim nje luge te thelle). Nderkohe qe kur petulla te marre ngjyre e kthejme ne anen tjeter. Keshtu veprojme me te gjithe brumin.

Petulla me mjalte per mengjes. Receta gatimi.

Pasi ti kemi skuqur te gjitha, i vendosim ne nje pjate. Siper iu hedhim pak mjalte. Keshtu kemi pergatitur petullat me te shijshme qe kemi provuar ndonjehere.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni