Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi. Kuzhina shqiptare
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi.

Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi.

Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi.

Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi. Kuzhina shqiptare

Perberesit :

 • 2 gota qumesht
 • 1 gote uje te ngrohte
 • 1 filxhan vaj
 • 2 veze
 • 2 luge caji sheqer
 • 1 luge gjelle kripe
 • 1 luge maja
 • miell sipas nevojes
 • susam
 • djathe te bardhe
 • 1 te verdhe veze

Pergatitja :

Ne nje ene te gjere hedhim miell. I bejme nje grope ne mes. Hedhim aty kripen, majane dhe vezet. Leshojme edhe qumeshtin e ujin. I perziejme me dore. Shtojme miell nese masa nuk trashet. Do te formohet brume sikur i petave te byrekut. Keshtu e lyejme me vaj dhe e leme te vije.

Kur te fryhet brumi e hapim me petanik. Nuk duhet ta bejme me te trashe se 2 cm. Pastaj e mbushim me djathe. Hedhim edhe pak fara susami neper te. Keshtu e mbeshtjellim brumin ne forme roleje. E presim ne rrathe.

Lyejme nje tepsi me vaj dhe radhisim rrathet e brumit. Siper iu leshojme pak Susam dhe i lyejme me te berdhen e vezes.

I pjekim ne 200 grade per 30 minuta.

Kifla te mbushura me djathe. Receta gatimi. Kuzhina shqiptare

 

Pastaj i nxjerrim nga furra dhe i sherbejme. Mund te shoqerohen me kos ose qumesht.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni