Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

Jane disa gjera qe duhet ti provoni te pakten nje here ne jete. Nese i beni keto gjera te jeni te bindur se mund te thoni pa merak : Kam jetuar!!

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni :

 • Udhetoni ne shtate kontinentet.

Te pakten nje here ne jete duhet te udhetosh neper kontinente te ndryshme. Antarktida? Do te jete nje pervoje mbreselenese. Vetem atehere do te thuash po, e kam shijuar jeten.

 • Beni nje xhiro ne qytetet me te bukura te shtetit me BICIKLETE.

E lodhshme?  Si mund te jete e lodhshme nje eksperience qe te ngjall kenaqesi. Do te jete nje mrekulli. Gjithcka do e shijoni ne maksimum.

 • Hypni mbi dicka me te madh se nje kal.

Ne gjungel ka elefante 🙂 . Provoni te udhetoni pak minuta mbi te. Ose mbi gjirafe. Do jete nje pervoje qe do kerkoni ta provoni perseri.

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

 • Vizitoni te pakten nje here nje bar Blues ne Chikago.

Nuk ka menyre me te mire per te lene pas reklamat muzikore. Per tu ulur aty e per te ndjere nje shpirt te deshperuar te muzikes.

 • Jeto si fshatar per nje muaj.

Te jetosh ne qytet nuk eshte te sfidosh veten. Cfare te ben te shijoje jeta eshte ajo ne fshat. Provoje te zhvendosesh per pak kohe. Te jesh fshatar i perkohshem eshte mrekulli.

Jeto si fshatar per nje muaj. Te jetosh ne qytet nuk eshte te sfidosh veten. Cfare te ben te shijoje jeta eshte ajo ne fshat. Provoje te zhvendosesh per pak kohe. Te jesh fshatar i perkohshem eshte mrekulli.

 • Meso gjuhe te huaj.

Kjo pervec se te shton kulturen do te beje te ndihesh i dobishem.

 • Shko te besh ski.

Eshte eksperience e bukur te rreshqasesh ne bore. Perves se do ngish se ftohti, do i ngrish edhe ndjenjat vetes. Por do e shijosh ne maksimum.

 • Shko ne indi me tren.

Do te mrekullohesh nga pamja qe do te shfaqet rruges. Sigurisht vende vende edhe do te trishtohesh. Por te jeni te bindur se do surpizoheni nga gjithcka u shfaqet para syve.

 • Ngjitu ne nje nder 7 pikat e te larta te botes

  Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

Do te duhet nje zemer e forte. Por kjo nuk do te thote se nuk mund ta besh.

 • Zhytu ne thellesi te nje oqeani.

Eshte bukur te vizitosh nje balene ose peshkaqen. (Sigurisht me sigurine e udheheqesve te duhur.)

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

 • Behu pjesetar i nje parade ne Brazil.

Nuk mund  te thuash se ke kaluar nje nate te mrekullueshme, nese nuk ke qene ne nje parade ne Brazil.

 • Meso te kercesh Tango.

 • Bej serf.

Nuk duhet te jesh profesionist. Mjafton te kapesh valet.

 • Shkruaj nje ditar gjate udhetimeve.

 • Behu vullnetar per nje muaj.

 • Vizito burimet e lumenjve me te medhenj.

 • Ngjitu ne nje vullkan aktiv.

(Sigurisht per kete pjesen eshte mire te sigurohuni. Do u duhet te merrni mendimin e nje vullkanologu. Ai e di kur ai do jete ne momente te keqia.)

 • Merr nje varke dhe meso ta pedalosh.

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

 • Hani me dore.

A ju kujtohen filmat e vjeter. Ku gjithnje te paret tane jane ushqyer me dore. Provoni ta konsumoni ushqimin pa e prere me thike dhe pa pirun.

 • Lahu ne nje ujevare.

 • Provo te rrish vetem 24 ore ne nej gjungel 🙂

Gjerat qe duhet te beni para se te vdisni. Per aventurieret.

 • Vizito te gjitha kryeqytetet.

 • Pershendet pa arsye te gjithe njerezit qe do shohesh nje dite.

 • Falendero gjithkend ka kontribuar ne lumturine tende.

 

  
        
          

Komentoni