Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve. Psikologji Thjeshtesia
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve.

Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve.

Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve.

Deshira e te gjitheve eshte qe te dukemi mire ne syte e te tjereve. Sigurisht qe eshte bukur te leme edhe pershtypje pozitive. Askujt nuk i intereson te duket keq qe ne nje takim te pare. Psikologet shpesh jane vene perball reagimit : Askujt nuk i pelqej! Ndaj edhe jane ndermarre studime per te nxjerre nje konkluzion.

Sigurisht qe jo te gjithe na pelqejne dhe jo te gjitheve iu pelqejme. Ndaj ne nje fare menyre duhet te qendrojme te hapur ndaj mendimeve qe te tjeret formojne ndaj nesh. Nuk eshte e lehte sigurisht qe te degjojme se dikujt i jemi dukur negative. Ndaj bejme mire te modelojme sjelljen tone. Nuk themi te ndryshojme per te iu pelqyer te tjereve por te sillemi ne menyren e duhur.

Ja cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve :

  • Thjeshtesia.

Nese doni te dukeni terheqes iu sugjeroj te silleni natyrshem. Nuk do dukeni aspak terheqes nese do tregoheni mendjemedhenj. Mos flisni gjithe kohes per arritjet tuaja. Mos tregoni sesa shume shpenzoni per veten. Nuk do ishte e sjellshme nese krahasoni veten me te tjeret.

Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve. Psikologji Thjeshtesia

  • Mos u tregoni egoiste.

Egoizmi do iu heqe shume pike. Do iu beje te dukeni pak a shume antisociale. Askush nuk do donte te qendronte prane dikujt qe eshte i\e dashuruar me veten. Beni mire te shfaqeni shoqeror dhe tipa te thjeshte.

  • Flisni hapur.

Nese doni te lini pershtypje te mire mos flisni me doreza. As mos u perpiqni te lini pershtypje te mira. Kete gje e arrini duke folur hapur. Mos e vritni mendjen se dikujt nuk i pelqen mendimi juaj. Sido te flasesh dikush nuk do te pelqeje per ate qe do thuash.

  • Jini vetvetja.

Nese zgjedh te sillesh si dikush tjeter do ngjash si kopje. Kopjet jane te bezdisshme tek te gjithe. Beni mire te tregoheni vetja juaj. Ashtu sic jeni ne te vertete. Mos u shqeteso nese qesh keq, apo ke timber zeri te larte. Ne fund te fundit perben nje personalitet me vete. Mos te interesoje nese te tjeret mendojne se qesh keq. Rendesi ka qe do dukesh shume terheqes me spontanitetin tend.

  • Thyej akullin.

Ehh,, kjo teknike do te thote shume. Mos prit qe ai\ajo te nise bisedat gjithnje. Nese ke dicka per te cilen deshiron te flasesh nisja ti. Nese do te dish dicka, pyet. Edhe nese do te qartesosh ndonje ide, hap diskutim. Thyeje akullin me pytje te cilat ndikojne tek ti dhe tek kush ke perballe.

Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve. Psikologji Thjeshtesia

  • Respektoje qe te respektohesh.

Nese e ndrerpret dike sa her qe flet, mos prit qe ti ta perfundosh fjaline. Normalisht qe dike qe nuk e respekton mos prit te te respektoje.

  • Mos zgjidh dekolte apo rroba jo te rehatshme.

Kjo keshille vlen per vajzat. Shpesh duke u perpjekur te duken sensuale duken keq. Nuk iu ben te dukeni bukur trupi i ekspozuar. Ndaj mos zgjidhni rroba te ekzagjeruara ne takim me njerez qe akoma nuk njiheni mire. Mund te dukeni bukur edhe me rroba te thjeshta.

  • Beni make-up te lehte.

Do dukeshit qesharake dhe do e vinit ne siklet kedo do ishte perballe teje, nese labeloja juaj shkrihet ne buze. Do ishte e sikletshme nje situate e tille. Prandaj mos beni shume makep up. Do pelqeheni me shume per karakterin.

Cfare na ben te dukemi terheqes ne syte e te tjereve. Psikologji Thjeshtesia

 

  
        
          

Komentoni