Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.

Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.

Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.

Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.

Perberesit :

 • 4-5 zorre te holla
 • 3 qepe te thata
 • 250 gram mish i kuq
 • 4-5 luge salce
 • 5-6 thelpinj hudher
 • 1 karote
 • piper 1 luge caji
 • kripe 1 luge caji
 • spec i kuq pikant 1 luge caji
 • 1 filxhan kafeje vaj ulliri

 

Pergatitja :

 1. Ne nje tigan hedhim vajin.
 2. Skuqim ne te hudhren.
 3. Pastaj grijme imet qepen dhe e leme te karamelizohet tek hudhra.
 4. Qerojme karoten dhe e presim holle. E hedhim ne tigan.
 5. Pastaj presim mishin ne kube te vogla.
 6. I perziejme te tera bashke dhe i leme te skuqen.
 7. Shtojme erezat, kripen dhe salcen.
 8. Zorret i veme ne nje tenxhere dhe iu japim nje vale.
 9. Pastaj i mbushim me masen qe kemi pergatitur.
 10. I veme ne nje tepsi dhe iu hedhim pak vaj siper.
 11. Vendosen ne furre ne 180 grade per 30-35 min.
 12. Pasi ti fikim i presim ne rrathe dhe i sherbejme.

Zorre te mbushura me mish. Receta tradicionale veriore.

Ju befshin mire!

  
        
          

Komentoni