Pogace tradicionale shqipetare. Receta gatimi te thjeshta.miell kos
Home » Si Behet » Receta gatimi » Pogace tradicionale shqipetare. Receta gatimi te thjeshta.

Pogace tradicionale shqipetare. Receta gatimi te thjeshta.

Pogace tradicionale shqipetare. Receta gatimi te thjeshta.

Pogace tradicionale shqipetare. Receta gatimi te thjeshta.

Perberesit :

  • 500 gram kos
  • 1 luge kafeje sode
  • 2 kokrra veze
  • Gjysem luge kafeje kripe
  • Miell (Nuk e percaktojme sasine e miellit sepse e matni me sy. Aq sa duhet per ta pergatitur me 500 gr kos.)

 

Pergatitja :

Si fillim hedhim ne nje tepsi miellin. Bejme nje grope ne qender te tij. Ne ate boshllek hedhim : kosin, dy vezet, kripen, soden. I punojme me dore mire e mire. Do krijohet nje mase brumi si ne foto :

Pogace tradicionale shqiptare. Receta gatimi te thjeshta. miell kos

Vendoseni masen e brumit ne nje tepsi. Lyejeni me vaj. Siper vendosni leter te bardhe kuzhine. Dmth brumin vendoseni mbi letren. Shtypeni me dore sikur ne foto :

Pogace tradicionale shqiptare. Receta gatimi te thjeshta. miell kos

Paraprakisht duhet qe te jete ngrohur furra. Pastaj vereni te piqet ne 200 grade per 30-35 minuta.  Kur te marre nje ngjyre te kuqerremte fikeni furren. Nxirreni dhe lereni te ftohet pak. Pastaj ndajeni ne porcione.

Pogace tradicionale shqiptare. Receta gatimi te thjeshta. miell kos

Mund ta shoqeroni me djathe te bardhe dhe me kos. Eshte shume e shijshme te hahet e nxehte.

Ju Befte Mire!

 

 

  
        
          

Komentoni