Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti. karota portokall
Home » Si Behet » Receta gatimi » Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti.

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti.

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti.

Nje nga efektet anesore qe na le gripi eshte edhe mungesa e energjive. Ndjejme keputje te kyceve dhe pertese per te bere dicka. Ndaj duhet te pijme sa me shume lengje frutash. Ata jane te pasur me vitamina, qe jane te domosdoshme per te rikthyer trupin ne forme. Nese e keni vene re, edhe mjeket rekomandojne vazhdimisht qe te pijme sa me shume lengje frutash. Vlerat ushqyese te lengjeve te frutave nuk jane te njejta. Sigurisht qe ata te konservuarat kane me pak vlera ushqyese. Nderkohe qe ne mund ti bejme vete ne shtepi keto lengje.

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti. karota portokall

Recetat me te shendetshme jane ata :

 • Me permbajtje karote.
 • Portokalli. (Eshte shume i rendesishem sidomos ne dimer).
 • Limoni
 • Mjalti

Ne do u japim disa ide shume praktike. Si mund te beni nje leng frutash shume te shendetshem.

Receta nr.1 :

Perberesit :

 • Nje panxhar mesatar te kuq.
 • 1 kokerr molle
 • 1 kokerr portokalli
 • 2-3 mandarina
 • 1 kokerr limon
 • 2-3 copa xhinxerfil
 • 2 karota

Te gjithe perberesit duhet ti lajme fillimisht. Pergatitja duhet te behet ne shtrydhese frutash. Panxharin e presim ne kube. Karoten ne rrathe jo te holle. Mollen e ndajme ne kater pjese. Mandarinat i hedhim sikur jane. Edhe portokallin e leme sikur eshte . Limonin e ndajme pergjysem. (Mund te perdorni vetem njeren gjysme). Ne fund shtojme xhinxherfilin.  Kjo mase e perfituar eshte e shednetshme e mbi te gjitha plot vitamina..

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti. karota portokall

Receta nr.2 :

Perberesit :

 • 3 karota
 • 1 molle
 • 2 portokalle
 • 2 luge mjalte

Pergatitja :

Shtrydhini frutat dhe karoten ne mikser. Pastaj shtoni dy luge mjalte dhe perzijini mire. Nese deshironi mund te shtoni edhe pak lule xhinxherfili.

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti. karota portokall

 

Receta nr.3 :

Perberesit :

 • 2 dege Selino
 • 3 karota
 • 1 molle
 • 3 mandarina

Mjafton ti shtrydhni ne shtrydhese te gjithe perberesit.

Leng frutash natyral. Rikthen energjite e humbura nga i ftohti. karota portokall

Keto receta kane shume vlera ushqyese. Ne keto kohe qe kemi humbur energji prej te ftohtit do na ndihmojne shume. Provojini ne shtepi per vete dhe per femijet tuaj. Keshillojme ti pini gjate gjithe dites.

  
        
          

Komentoni