Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla. sindrome
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla.

Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla.

Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla.

Nese ju nuk e keni perjetuar vete, dikush afer jush e ka ndjere. Depresioni stinor nuk njihet prej shume personash. Prandaj edhe ne do u japim nje shpjegim te shkurter. Depresion stinor quajme sindromen e afekteve stinore. Ku kemi te bejme me pafuqi te orgainizmi. Lodhje. Ndjesi e dhimbjeve te kyceve.(Sidomos berrylave dhe duarve.)  Deshire per te fjetur sa me gjate. Mungese vullneti. Shkeputje prej aktiviteteve qe i beje me deshire. Renie e oreksit. Demoralizim, apo edhe probleme emocionale.

Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla. sindrome

Sigurishte qe jo te gjitha grupmoshat preken nga kjo sindrome. Behet fjale per moshat 20 – 40 vjece, (vetem femrat.) Ata ankojne :

 • Lodhje.
 • Ankth.
 • Merzitje e pakuptimte.
 • Deshire vetem per te fjetur.
 • Te qara edhe pa arsye
 • Mungese vullneti.
 • Bllokim emocional. (Qe asnjehere nuk e shpjegojne me te vertete menyren e ndjesise.)

Kjo eshte nje gjendje e perkohshme sigurishte. Habitemi pse disave u ndodh me shpesh… Kjo e ka nje shpjegim. Preken me shpesh nga kjo sindrome ata persona te cilet po kalojne nje situate jo te mire shpirterore. Ata qe po perjetojne nje situate qe nuk ja dalin dot vetem.

Cfare duhet te bejme ne raste te tilla? Sigurishte qe eshte mire qe te kerkojme seanca keshillimi tek psikologe. Kjo gjithmone do te u beje te ndiheni me mire, ose me sakte do u lehtesoje.

Depresioni stinor. Cfare eshte dhe cfare duhet te bejme ne raste te tilla. sindrome

Gjerat konkrete qe duhet te vini ne zbatim :

 • Shfrytezoni natyren. Dilni per ecje ne natyre vetem, ose me nje shok te mire tuajin.
 • Shfrytezoni pasditen, atehere kur nuk eshte as dielli shume i forte.
 • Keni nevoje per magnez, pasi ai kundershton gjendjen e ankthit. Ku mund te gjeni magnezin? Me shumice tek frutat e thata., cokollata, dhe tek bananet.
 • Konsumoni cokollate te zeze. (Jo sasi te madhe sigurishte.)
 • Pini caj kamomili, para se te shkoni per te fjetur.
 • Mos hiqni dore nga ushqimet e shendetshme. (Supat, perimet, lengjet e frutave.)
 • Mbani afer miqte e mire. Dike me te cilin harroni gjithcka kur jani bashke.

 

                                                                                                                                                                                                              Samanta.P.
  
        
          

Komentoni