Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme.
Home » Fillimi » Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme.

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme.

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme.

Viti i ri eshte nisja e nje viti te ri kalendarik. Shekuj me pare sigurishte qe nuk ka patur kaq ceremoni sa sot. Por jane disa tradita qe kane mbetur pavarsisht kalimit te viteve. Disa kultura akoma festojne me traditat e tyre.  Po u tregojme edhe disa tradita te vendeve te ndryshme.

  • Viti i ri ne kine.

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme. shqiperi kine

Kina nuk e feston vitin e ri me kalendarin Gregorian. Ata kane bere disa llogaritje qe i bie te festojne me 21 janar deri ne 19 shkurt. Tradita e tyre kerkon qe te gjithe te vishen me te kuqe. Arsyeja eshte se duhej te trembej Nia. Nje monster (mitologjike) e cila cdo 12 muaj dilte nga strofulla dhe hante njerez. Dekorimet e maskave jane nga me te ndryshmet. Dhe te gjithe njerezit mblidhen ne qendrat e shesheve dhe rruget e vendit duke festuar me kustume.

  • Ne Rusi :

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme. shqiperi kine

 

Rusia feston dy here ardhjen e vitit te ri. Nje here me 31 dhejtor sic eshte ne kalendarin gregorian, dhe me 13 janar sipas kalendarit julian. Te dyja datat kane edhe emrat e tyre, Viti i ri dhe Viti i vjeter. Nata e 31 dhjetori i gjen te gjithe duke festuar me muzike dhe duke ngrene embelsira. Tradicionale jane embelsirat me salce kosi. Pasi te vendosin kembanen duke trokitur per 12 here, ne heren e 12 te gjithe hapin dyert dhe presin vitin e ri.

  • Ne brazil :

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme.

Brazilianet e presin vitin e ri me temperatura te larta. Plazhet jane te mbipopulluar ne kete nate. Spektakli i fyshekzjarreve shijohet ne pasqyrimin e detit. Te gjithe te rinjte vishen me te verdha. Kjo ne nderim te diellit (simbol i bollekut.) Babai i shtepise hedh pas shpine nje gote vere te kuqe. Me qellim largimin e te keqes. Ndersa tradite e rinise vazhdon gara e notimit ne 12 te nates.

  • Belgjika :

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme. shqiperi kine

Tradita e belgeve eshte mbyllja e vitit me supe qepe. Ndersa poshte cdo pjate vendoset nje gjeth lakre dhe nje monedhe per fat te mire.

  • Gjermania :

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme. shqiperi kine

Tradicionale per gjermanet eshte pija e vellazerise. Ajo pergatitet me vere, kanelle, rum. Perzihen te gjitha sebashku dhe shoqerohen me arra dhe lajthi. Kjo ndodh ne te gjitha familjet (Sidomos te rinjte e perdorin shume). Rruget e gjermanise mbushen me familjare dhe grupe shoqerore te veshur me maska. Pasi te darkojne lene nje pjate plot me ushqim mbi tavoline. Me idene qe viti i ri te gjeje tavolinen me bollek.

  • Shqiperia :

Si festohet viti i ri ne vende te ndryshme te botes. Tradita te ndryshme. shqiperi kine

Ne shqiperi vazhdon tradita e : Vere, Gjel deti, Bakllava. Mbi te gjitha ka shume bollek ne tavolina. Rinia pas ores 12 te nates perqendrohen neper pube dhe neper sheshe festimesh. Spektaklin e fishekzjarreve e shijojne neper sheshe ne grupe te medha njerezish.

  
        
          

Komentoni