BBakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi. bakllava, receta gatimi, arra, cokollate
Home » Si Behet » Receta gatimi » Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi.

Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi.

Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi.

Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi.

Bakllava

Perberesit :

 • 3 veze
 • 1 gote qumesht
 • nje gote vaj
 • luge caji sode buke
 • nje luge caji uthull
 • gjysem luge caji kripe
 • miell (Sa te jete i nevojshem per masen qe duam)
 • arra dhe lajthi te copetuara
 • 2 cokollata te zeza
 • Karamel i shkrire
 • 200 gr gjalp

Pergatitja e brumit :

Hedhim te gjithe perberesit ne nje ene te madhe dhe te thelle.
Vezet ,qumeshtin, vajin, uthullen, soden e bukes, kripen. Ne kete perzierje hedhim miell pak nga pak deri sa formojme nje brume te bute. Brumin e pergatitur e ndajme ne 30 pjese.
E leme brumin ne qetesi per 30 minuta duke e mbuluar me nje pecete.

 

Kur te kene kaluar 30 minuta i hapim petet sa nje pjate duke e hedhur niseshte siper. Topthat e brumit i ndajme ne tre pjese ku secila pjese te kete 10 pete. Te treja pjeset i hapim sa madhesia e taves ku do ta shtrojme bakllavan. Mbas cdo shtrimi te petes ne do te hedhim arrat e shtypura dhe cokolllaten. Dmth pas cdo rrjeshti jo pas cdo pete. Mbusheni mire me copa cokollate. Shtroni edhe shtresen e karamelit siper arrava.  Kur e kemi shtruar e presim sipas deshires dhe siper i hedhim gjalpin e shkrire.

Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi. bakllava, receta gatimi, arra, cokollate

 

Futeni ne furre dhe e pjekim ne temperaturen 100 grade ku e leme gati per nje ore. E ngreme temperaturen ne 160 grade kur te kete kaluar nje ore deri sa te piqet.

 

Perberesit per sherbetin :

 • Kater gota uji me sheqer
 •  5-gota uje
 • Levore te copetuara portokalli. (Jo shume, sa per arome.)

Bakllavaja arabe. Menyra si ta gatuani. Receta gatimi. bakllava, receta gatimi, arra, cokollate

Pergatitja e sherbetit :

Hedhim gjysem gote sheqer ne tenxhere me nje luge uje. Perzihen vazhdimisht deri sa te behet kremoz me ngjyre te kuqe. Pastaj duhet te hedhim ujin ne tenxhere bashke me sheqerin tjeter. Lihen ne zjarre mesatar per 30 minuta. Nderkohe qe 10 minuta para se do ta heqim nga zjarri do te hedhim levoret e copetuara te portokallit. Sherbetin do tja hedhim te vaket ndersa bakllavase duhet ti kete dale ajo nxehtesia e madhe e pjekjes. Sigurisht nuk kemi pse te presim deri sa te ftohet teresisht. Vendosni nje tave siper ne menyre qe sherbeti te thithet mire.

 

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni