Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.
Home » Si Behet » Mode » Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

Gabimet me te cilat nisim diten.

Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

 

Mengjesi si mbret. Dreka si punetor. Darka si varfanjak.

Jemi mesuar me kete shprehjen qe na e thone shpesh. E sigurisht qe edhe vete e dime sa e rendesishme eshte te hash mengjesin. Te ushqehesh shendetshem, e mbi te gjitha me vitamina. Kjo gje sigurisht qe na ben ta marrim seriozisht mengjesin. Keshtu e kemi me te lehte te nisim diten me energji. Gjithashtu ndikon edhe ne rritjen e perqendrimit. E mbi te gjitha kemi me pak shance te semuremi.

Mengjeset qe na serviren jane te ndryshme. Ndonjehere mjaftohemi me nje kafe. Te tjere me kruasante, apo edhe buke me nutella. Ne varesi te menyres si jemi mesuar. Nuk duhet te habitemi se shume veta ngrihen heret per te gatuar dicka te shendetshme. Mire bejne! Por duhet te kemi kujdes edhe me cfare ushqehemi ne mengjes. Jo cdo gje e shijshme eshte e shendetshme.

Cfare NUK duhet te hame ne mengjes :

  • Drithera

touch /etc/persistent/ ct save reboot

Mamate i detyrojne femijet ta hane plot pjaten me drithera. Gabim! Dritherat pike se pari jane dicka e konservuar. Perbehen nga koncentrate te cilat me kalimin e kohes behen te demshme ne paketim. Mbi te gjitha ata kane nje sasi shume te madhe sheqeri. Dicka e tille per mengjes nuk eshte aspak e keshillueshme. Nese deri me sot i keni ngrene, mos e beni me.

  • Kos

Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

Vlerat ushqyese te kosit tashme i dime. Jemi te ndergjegjshem qe eshte shume i shendetshem. Por jo ne mengjes. Kosi ne perberjen e tij ka kalcium dhe fosfor, keshtu qe ne mengjes nuk jane kombinim i mire. Kalciumi i tepert ne stomak te pambushur do ndikojje negativisht. Dime qe kosi eshte produkt shume i rendesishem per diete. Kjo sepse e shuan ushqimin qe kemi ngrene shume shpejt. Ka efektin e nje gerryesi ushqimor. Prandaj kujdes me konsumimin e tij ne mengjes. Ne pasdreke eshte dicka shume e mire.

  • Lengje te frutave te shtrydhura

Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

Lengu i frutave eshte plot me vlera ushqyese. Madje gjithmone rekomandohet qe frutat te shtrydhen pa ua hequr lekuren. Ama per mengjes nuk duhet. Aciditeti qe permban cdo frut ne mengjes, do e rendoje stomakun. Do u gerryeje dhe do u beje te ndjeni lodhje. Ne varesi te frutit eshte edhe sasia e sheqerit. Shume sheqer ne mengjes do ndikoje shume keq. Prandaj nese mundeni, hajini frutat e pashtydhura. Ushqehuni me ta, por jo me lengun e tyre.

  • Omelete

Gabimet me te cilat nisim diten. Cfare NUK duhet te hame ne mengjes.

Vezet kane qene gjithmone pjese e dietes se mengjesit. Por sa vaj ose gjalp do na duhet per ti gatuar ? Do behen me shume kolesterol, plus edhe proshuta apo djathi qe e mbushim ate. Mendoni pak sa do shkoje niveli i kolesterolit per mengjes. Dhe kjo nuk eshte aspak e shendetshme per askend. Do shendosheni dhe do keni mundesi me te medha te semureni.

  
        
          

Komentoni