Shendetli. Si te pergatisim shendetline. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Shendetli. Si te pergatisim shendetline. Receta gatimi.

Shendetli. Si te pergatisim shendetline. Receta gatimi.

Shendetli.

Si te pergatisim shendetline.

Receta gatimi.

Shendetli. Si te pergatisim shendetline. Receta gatimi.

Perberesit :

 • 650 gr miell
 • 300 gr sheqer
 • 500 gram gjalp
 • Gjysme kg arra
 • 8 kokrra veze
 • Nje luge gjelle sode buke
 • Nje gote uje
 • 3-4 Luge mjalte

Pergatitja :

Ne fillim do te shkrijme gjalpin dhe e leme ne qetesi. Rrahim vezet ne nje ene te thelle. (Dy te verdha i ruajme per te lyer ne fund embelsiren.) Shtojme sheqein dhe rrihen derisa te shkrije. Shtojme ujin. Pastaj shtojme mjaltin dhe rrahen sa te shperhapet mire mjalti. Hedhim edhe xhalpin. I trazojme mire qe te behet mase e njetrajtshme.

Mbas kesaj shtojme soden. Miellin e hedhim avash avash. Dmth duke shtuar miell e duke e perzier. Nuk duhet te lihen toptha mielli.

Arrat duhet ti kemi grire mire. Jo shume te vogla sigurisht. Ia shtojme mases se pergatitur. Perzihen mire e mire bashke.

Vetem pasi mos te kete mbetur asnje topth mielli eshte gati. Lyejeni nje tepsi me xhalp. Hidheni shendetlien ne te. Dy te verdhat e vezeve qe patet ndare, perziejini bashke. Lyejeni te gjithe embelsiren me te kuqet e vezeve.
E vendosim ne furre ne tempetaruren 180 grade deri sa te piqet.

Duhet te keni parasysh dicka : Mos e hapni soben derisa te jete bere plotesisht gati. Vetem shikojeni nga xhami.

Shendetlia ka nevoje per sherbet.

Shendetli. Si te pergatisim shendetline. Receta gatimi.

Perberesit :

 • Dy kilogram sheqer.
 • Nje liter e gjysme uje.
 • Gjysme koker limon. (Vetem lengun.)

Pergatitja e sherbetit :

Hedhim nje gote sheqer ne nje tenxhere. E leme te marre ngjyre te kuqe. Pastaj shtojme ujin. E leme karamelin te shkrihet dhe shtojme edhe pjesen tjeter te sheqerit. 10 minuta pa e fikur shtoni lengun e limonit.

Sherbetin do e hedhim te vaket. Por shendetlies duhet ti kete dale vala e madhe e pjekjes. Vendosini nje tepsi ose kapak siper. Keshtu do e thithe me mire sherbetin. Lereni ne qetesi per 24 ore. (Mire do ishte te rrinte me shume por se paku 24 ore. Nese keni durim lereni 2 dite.)

Shendetlia juaj eshte gati.. U befte mire.

  
        
          

Komentoni