Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh si behet 1
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Si te clodhem para kompjuterit? Tutoriale shqip

Si te clodhem para kompjuterit? Tutoriale shqip

Sic e kemi permendur shpesh, jemi ne periudhen e kulmi te teknologjise. Sot, per arsye te ndryshme te gjithe qendrojme para kompjuterit pak apo shume ore. Te gjithe e kemi provuar dhimbjen e muskujve kur kemi qendruar per shume ore perpara kompjuterit.

Me poshte po ju paraqesim disa ushtrime te ndryshme qe fare mire mund ti kryeni para kompjuterit per te tendosur sado pak muskujt tuaj.

Shtrini pak krahet siper kokes dhe mbajini per 10 ose 15 sekonda. Perseriteni kete gje 5 here. Kjo ju ndihmon ne qarkullimin e gjakut.

Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh

 

Levizja qafes ne krah orar ose kunderorar. Kjo nuk duhet bere shume here, dhe cdo here qe te behet duhet shume lehte qe te mos keni terheqje muskujsh.

 

Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh

 

Shtrini kembet. Mos harroni, eshte mire qe cdo 15-20 min te ngriheni dhe te beni nje pushim. Duhet me cdo kusht qe te shkeputni shikimin nga ekrani i kompjuterit. Perqendrimi per ore te tera ne driten verbuese te kompjuterit normalisht qe eshte i demshem. Edhe neqoftese nuk keni kohe per ate gje, thjesht uluni dhe ngrihuni nga karrigia.

 

Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh

 

Freskuesit e ajrit, duket e cuditshme , por nje ambient i ajrosur ndihmon gjithashtu ne clodhje dhe perqendrim maksimal ne punen tuaj ne kompjuter.

 

Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh si behet

 

Mbyllni syte here pas here, qofte edhe per pak sekonda.

 

Si te clodhem para kompjuterit Tutoriale shqip okulist syte qarkullimin e gjakut terheqje muskujsh si behet 1

 

Hiqni shikimin nga kompjuteri qofte edhe per pak sekonda. E mira eshte qe te keni sa me shume bime ne zyre qe te shikoni jeshillek qe te shplodhen per pak syte tuaj. Edhe lulet natyrale jane nje zgjidhje e mire.

Nese ndjeni qe keni probleme me syte eshte mire te vizitoheni ne nje okulist. Keshillimet e nje specialisti ju ndihmojne qe te ruani syte tuaj.

  
        
          

Komentoni