Si te pergatisim xaxiki. Receta gatimi tradicionale greke.
Home » Fillimi » Si te pergatisim xaxiki. Receta gatimi tradicionale greke.

Si te pergatisim xaxiki. Receta gatimi tradicionale greke.

Si te pergatisim xaxiki.

Receta gatimi tradicionale greke.

Si te pergatisim xaxiki. Receta gatimi tradicionale greke.

Xaxiki

Perberesit :

  • Nje kilogram kos i ngurte
  • Nje kastravec, pak i gjate.
  • 5 Thelbinj hudher.
  • Nje gjysem filxhani caji vaj ulliri.
  • Pak vasiliko e bluar.
  • Pak kripe.

Pergatitja :

Ne nje ene te gjere hedhim kosin. E shtypim me luge qe te hapet plotesisht. Hedhim kripen dhe e perziejme mire. Pastaj ne nje rende kuzhine copetojme kastravecin. Grijme imet thelbinjte e hudhres dhe i hedhim aty. Perzihen mire e mire. Shtojme edhe pak nga vaji i ullirit, vasilikone. Perzihen edhe per 3-4 minuta.

Nderkohe qe hidhet ne enen qe deshironi ta sherbeni. Vendoset nje shtese e holle me vaj ulliri perseri. E per dekor mund te vendosni nje gjethe vasiliko ose nje kokerr ullirri.

U befte mire!

 

  
        
          

Komentoni