Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?

Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?

Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?

Urrejtja eshte nje ndjesi e brendshme. Mbi te gjitha eshte nje emocion njerezor. Urrejme sepse ashtu e ndjejme. Eshte nje emocion qe akumulon shume energji. Ne fakt eshte dicka normale deri diku. Nuk kemi pse te mohojme faktin qe dikush nuk na pelqen. S’kemi pse ndjejme simpati te shtirur ndaj te tjereve. Urrejme sepse nuk mundemi te ndjejme dicka tjeter.

Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?

Ke urrejme ?

Dike qe na ka lenduar. Dikush qe ka bere dicka negative ndaj nesh. Ate qe na ka vrare shpirterisht. Reagimi i papritur i nje miku, ben te urrehet. Fjala e rende e nje miku gjithashtu na ben te ndihemi keq. Te qenit i padrejte nje profesor gjithashtu e ben ta urrejme. Nje vrases serial, edhe pse nuk e njohim sjellja e tij eshte e papranueshme. Ndodh qe te urrejme edhe ata qe kemi dashur. Urrejtja eshte burim ndjenjash. Mund te transformohet nga simpati ne inat. Detyrimisht ai qe ndikon keq tek ne, perfiton urrejtjen tone.

Pse urrejme ?

Urrejme sepse sipas nesh dikush e meriton urrejtjen tone. Perbuzja e madhe ndaj dikujt, gjithashtu sjell urrejtje. Te qenit nje person qe ben keq, qe mendon keq, sigurisht qe meriton te urrehet. Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka. Dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem. Mbetet shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit. Pra ne nje fare menyre eshte dicka negative. Sigurisht qe eshte e tille!Berja e nje gabimi te papranueshem na ben te urrejme. Por a bejme mire?

Si mund te mos urrejme?

Mos i mendoni gjerat shume. Ti nuk je aq njeri i keq sa te ngazellesh zemren me negativitet. Nuk eshte aspak e drejte te mendoni gjera qe nuk u ben mire. Ti nuk ke pse te behesh i\e mire sepse te tjereve u pelqen, por sepse ti je i mire. Asnjeri nuk ka pse te mendoje se je njeri i keq. Nese sipas jush dikush me te vertete meriton te urrehet. Nenvleresoje, largoje, injoroje. Asgje me shume se qetesia shpirterore nuk vlen. Po te ndihemi keq, prej dikujt, edhe pse zhgenjehemi nuk kemi pse urrejme. Eshte dicka shume vrasese. Aq vend sa ze urrejtja ne shpirt, zevendesoje me miresi. Fal! Asgje nuk eshte me madheshtore se falja.

  
        
          

Komentoni