Shtate arsye te mira per te pire birre. Birra ndikon edhe per mire ne shendet
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Shtate arsye te mira per te pire birre. Birra ndikon edhe per mire ne shendet.

Shtate arsye te mira per te pire birre. Birra ndikon edhe per mire ne shendet.

Shtate arsye te mira per te pire birre.

Birra ndikon edhe per mire ne shendet.

Shtate arsye te mira per te pire birre. Birra ndikon edhe per mire ne shendet
Lajme të mira për konsumatoret e birrës . Nga studiuesit rradhiten shtatë arsye të mira për të pirë birrë  Sipas tyreështë e mirë për shëndetin.

Si ndikon birra ne organizem?

 Birra rrit densitetin e kockave.

Hulumtuesit nga Departamenti i Shkencave të Ushqimit dhe Teknologjisë në Universitetin e Kalifornisë. Davis ka studiuar prodhimin komercial te birrës për të përcaktuar marrëdhëniet në mes të metodave të prodhimit birrës dhe përmbajtjes.  Duke dal ne perfundimin se birra është një burim i pasur me silic diete. E cila ndihmon muskujt dhe kockat për tu lidhur dhe rrit densitetin e kockave. Sidomos birra e  errët. Një arsye per konsumimin e birrës se errët eshet se ndihmon për të parandaluar osteoporozën. Detajet e këtij studimi janë në dispozicion në Gazetën e Shkencave të Bujqësisë dhe Ushqimit. E cila eshte botuar nga Wiley-Blackwell në emër të kompanisë e Industrisë Kimike.

Se pari :

 Birra mund të përmirësojë nivelin e kolesterolit.

Një grup i studiuesve nga Boston kane bërë zyrtare këtë zbulim shkencore te paraqitur më poshtë: “. Birra, e gëlltitur në doza të vogla ul kolesterolin që qarkullon në gjak.” Konsumi i Birres favorizon praninë e kolesterolit HDL (“kolesterolit të mirë ) në trupin tonë. Deri ne nje birre ne dite ndikon pozitivisht ne organizem.

Se dyti :

Redukton problemet kardiovaskulare.

Konsumimi i birres ndikonne uljen e rrezikut të sulmeve të zemrës në mes të 25 dhe 40%. Pra, nëse ju dëshironi që të ketë një zemër të shëndetshme, pini vazhdimisht birre. Nuk duhet te abuzoni me te sigurisht pasi impakti mund te jete negativ.

E treta :

Birra mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit.

Studimet treguan se ka nje lidhje mes konsumimit te birres dhe diabetit. Pra konsumimi i 300 ml birrë në ditë, redukton mundesine e prekjes nga diabeti.

E katerta :

Birra mund të parandaloje gurët në veshka

Për fat të mirë, studimet kanë treguar se rreziku per gurë në veshka reduktohet deri në 40%, nëse ju pini një shishe birrë çdo ditë.

Se pesti :

Birra mund të ndihmojë në luftën kunder kancerit.

Disa studiuesit dolen ne perfundimin se konsumimi i birres ndihmon në parandalimin e thithjes se tepruar te testosteroneve. Një nga rreziqet më të mëdha për kancerin e prostatës . Lajmi vjen nga MultiMedica dhe Instituti Kombëtar për Kërkimet e Kancerit në Xhenova: Dr. Albini (Milano) dhe Dr. Nicoletta Ferrari (Genoa)

Gjashte :

 Birrë na mbron nga semundjet psikiatrike .

Konsumimi i birres mund të ndihmojë në parandalimin e stresit oksidativ. Një nga shkaqet e fillimit problemeve psikike tek të moshuarit. Përveç kësaj, birra (në sasi të moderuar) mund të mbajë trurin tuaj në formë deri në moshën te vjetër.

Pra konsumimi i birres kontribuon edhe per shëndetin tonë. Beni mire te konsumoni birre, por me sasi te moderuar. Kujdesuni per shendetin tuaj! Një dolli për këto zbulime!

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş