Disa gjera qe duhet te beni nese ndiheni te vetmuar.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Disa gjera qe duhet te beni nese ndiheni te vetmuar.

Disa gjera qe duhet te beni nese ndiheni te vetmuar.

Disa gjera qe duhet te beni nese ndiheni te vetmuar.

Ndjesia qe perjetohet me shpesh,, vetmia. Nje ndjenje qe percjell shume negativitet. Jo rralle na ndodh te trishtohemi. Edhe pa patur nje arsye konkrete. Situatat e perditshme, stresi ne pune, marrdheniet e komplikuara. Apo humbja e partnereve. Ndarja nga jeta e dikujt te dashur….. Te gjitha ofrojne mundesine per tu ndjere keq.

Por cfare duhet te beni nese ndiheni te vetmuar? Sigurisht qe mund ta ndihmoni veten. Ja ku po tregojme disa menyra :

 

Disa gjera qe duhet te beni nese ndiheni te vetmuar.

Mos e fajesoni veten ne asnje lloj forme.

Nuk eshte faji yt per asgje. Me beso, asgje nuk te ben te ndihesh me keq sesa vetefajesimi. Prandaj mos e beni. Disa gjera jane destinuar te ndodhin. Sado te perpiqemi per ti penguar, perseri do ndodhe. Keshtu qe mos u ndiej fajtor miku im..

Kerkoni ndihme nga nje gje jo-njerzore.

Njerezit jo gjithmone ja dalin te na ndihmojne. Por mos u merzit. Kerko mbeshtetje tek faqet e nje libri. Ne fotografite e nje albumi. Tek stoli yt i preferuar. Qendro me nje kafshe shtepiake. Ose mbaj prane vetes arushin tend te preferuar. Ciles do gje ti afrohesh, do te beje te ndihesh shume mire.

Kontakto me mikun tend te zemres.

Te gjithe e kemi nje mik te ngushte. Dike qe ne cfaredo ore ti telefonojme do na pergjigjet. Eshte mire te shprehesh me dike qe te ndihmon per mire. Qofte edhe per te degjuar.

Perpiqu te besh dicka kreative.

Dizenjo dicka. Pikturo ne nje flete te bardhe. Ndrysho pozicionin e oriendive ne dhome. Sistemo bizhuterite tua. Bej dicka qe te ndihmon te kalosh kohen.

Ndihmo dike ne nevoje.

Ndjenja e vetmise do zbehet pasi te beni dicka te tille. Nje fqinje te moshuar, apo nje te varfer, thjesht ofro ndihme. Vetevleresimi rritet shume kur ben dicka te dobishme.

Telefononi dike per ti marre sugjerim cfare te beni.

Natyrisht qe duhet te njihni dike qe u ka folur per vetmine qe ka ndjere. Telefonoi dhe pyete se cfare duhet te besh. Sugjerimet qe do te japin sigurisht do u ndihmojne.

Bashkohu me shoqerine.

Nuk keshillohet te rrini vetem.. Kjo u ben te ndiheni akoma me keq. Prandaj beni mire te ngriheni dhe te rrini me dike. Pse jo me nje grup shoqeror. Keshtu qe dilni me ta. “Te ndihesh i lumtur per te bere te tjeret te lumtur, eshte gjithashtu lumturi.” “Feeling Happy for Others Can Make You Happy.”

Trajtoje vetmine si dicka te vjeter.

Thuaji qe ka ardhur koha te flaket tutje. Trajtoje si nje lecke te panevojshme. Jepi fryme per nje moment dhe foli ashper. Ke te drejte, do flasesh me vete, por ajo do te degjoje. Tregohu i\e ashper me te.. Zhduke prej teje.

Kujtoji vetes se te nesermen vjen nje dite e re.

Jemi mjaftueshem te rritur sa per te kuptuar qe jeta eshte edhe me momente te veshtira. Duhet te bejme pakt me to dhe ti kalojme lehte. Sigurisht qe zhgenjimet e humbjet per njerezit jane. Prandaj duhet te mesohemi me idene se neser eshte nje dite e re. Cdo gje do te behet me mire nese ti beson ne vete.

Kendo.

Provoje njeher te kendosh. Dukesh keq kur kendon? Nuk eshte e mundur te gjithe munden te kendojne. Sidomos kengen e preferuar. Mund te ndihesh quditshem nese nuk je mesuar. Por kjo eshte gjeja me e bukur qe mund te besh. Te kendosh ne qefin tend. Sa do te shijoje…….

 

  
        
          

Komentoni