Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Femra qe ankohen se partneri i tradheton?! Besim i plote ne vervete se ai po mban nje tjeter lidhje?! Grindje mes partnereve?!  Keto jane mjaft te degjueshme prej te gjitheve. Pergjithesisht prej femrave qe ndihen kaq zemerthyera! Por cfare i ben te ndihen ashtu??

Nuhatja e tradhtise!

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Kjo eshte edhe shkaktare per shume ndarje apo mosmarrveshje pa fund ne nje lidhje. Sigurisht qe nuk eshte logjike te mbrojme femrat, apo te ulim meshkujt. Eshte e palogjikshme te mbrosh njerin seks sepse edhe ti ben pjese ne ate grup. Keshtu po tregojme edhe arsyet e verteta pse nje mashkull tradheton..

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhtoje :

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Se pari : Deshira per te forcuar vetebesimin!

Meshkujt duan te jene superior. Eshte natyra e tyre e tille ne fakt. Dhe duhet respektuar prej femrave menyra e tyre te te ndjerit. Prandaj, duke gjetur nje partnere te dyte pervec asaj zyrtares qe ka, ploteson Egon. Nese e kuptoni, vetebesimi ne kete rast merr formen e tij te plote. Dmth ai ndihet dhe eshte superior! Keshtu duke patur dy-tre partnere ka cfare te tregoje tek dikush. Ka nje cilesi qe ploteson nevojen qe ka, per nje ego superiore. Duhet te theksojme dicka, kjo ndodh me ata meshkuj, qe nuk e kane gjetur dashurine e vertete!

 E dyta : Zenkat e vazhdueshme!

Dikush me nje marredhenie pa mirekuptim, sigurisht qe do kerkoje shpetim seksual tek nje femer tjeter. Normalisht qe ajo tjetra do jete shume e kuptueshme dhe e qete me te. Duke u perpjekur te qetesoje mendjen prej zenkave me partneren ai gjen nje tjeter. Nese vendosim veten ne pozicionin e ATIJ, do e kuptoni qe ka te drejte. Askush nuk ka deshire te grindet me askend. Shkaterrimi i humorit nuk eshte hobi per askend. Prandaj vajza, merreni shtruar perndryshe………………

Se treti : Mungesa e terheqjes.

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Bizhama, tuta sportive, pelerine sa nje batanije ne trup dhe pretendon te kete joshje?! Ka raste qe femrat ndihen pa-rehat me paraqitjen qe kane, imagjino ne syte e partnerit. Nje femer qe nuk mendon per veten, qe nuk kurohet sigurisht qe po e dorezon vete mashkullin. Nese nuk ka terheqje, nuk ka as joshje seksuale. E nese nuk ka joshje seksuale, ka “gjueti femrash”. Mbivendosja e make up-it normalisht nuk eshte zgjidhje. Duhet te tregoheni femerore vajza! Me lezet cdo gje…

Gjithashtu : Vetmia!

Ndjenja e lenies pas dore nga partneria. Ndodh kur lind nje femije dhe vemendja perqendrohet aty. Lodhja nga nete pa gjume e ben femren te ndihet pa deshira seksuale. Por meshkujt e gjejne nje zgjidhje. Gjejne nje partnere te perkohshme. Nuk eshte e thene qe ndihen vetem meshkujt qe u bene baballare. Perqendrimi ne pune. Perqendrimi tek nje eveniment. Apo vemendja kushtuar dickaje tjeter pervec partnerit jane arsyse vetmie. Nuk ka vetmi me te keqe sesa ajo emocionale. Te ndihesh vetem me dike prane.

Se pesti : Hakmarrja!

Nese e ka kuptuar qe kohe me pare e ke tradhtuar. Ose nese sheh qe ti flet me meshkuj te tjere, rri gati… Ai do te tradhetoje. Ndjenja e poshterimit do ta beje te hakmerret. Perseri nuk eshte menyra e duhur por ai po kerkon te u ktheje nje nder. Ska arsye shfajesimi ne kete mes. Rendesi ka qe i keni thyer besimin dhe e keni bere te ndihet keq. Nje mashkulli nuk duhet ti thyhet kurre krenaria!

Se fundmi : Papjekuria!

Jo te gjithe te rriturit jane te pjekur. Disa edhe pse kane moshen nuk kane mendjen. Normalisht qe pergjegjesia e nje martese apo bashkejetese eshte e madhe. Prandaj jo te gjithe meshkujt mund ta perballojne jeten serioze. Mbeten shume femije saqe duan te vazhdojne aventurat. Duhet te vendosen mbi binare ne fakt. Po te mos jesh gati akoma, mos krijo dicka te madhe. Vazhdo me aventurat deri sa te piqesh…..

Arsyet qe e bejne nje mashkull te tradhetoje. A jane te gjithe meshkujt njelloj?

Vetem pak arsye psr meshkujt tradhetojne. Te jeni te sigurt qe ka akoma shume arye te tjera qe mbeten personale. Tendenca e meshkujve eshte te tregojne dicka qe shoket nuk e kane bere. Prandaj edhe tradhtojne por edhe hiperbolizojne situata. Fakti qe disa meahkuj tradhetojne nuk ka pse merret i mireqene per te gjithe meshkujt. Disa tradhetojne sepse me femrat u japim arsye. Por te mos harroni, mashkulli me nje femer tradheton!! Kush e ka fajin?! ASNJERI DHE. DY……

  
        
          

Komentoni