Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

 

Ne jeten e perditshme ne japim sinjale te cilat pershkruajne me vete ndjesi. Ndoshta dicka nuk kemi pse te flasim per t’ua treguar te tjereve. Keshtu qe edhe pa folur shprehim shume-cka.. Per shembull ngjyra e rrobave qe vishni tregon shume per ju.

Tendenca jone eshte qe shume ndjenja ti fshehim. Ekziston deshira qe dikush te mos na kuptoje sesi ndihemi. Prandaj perdorim me dedhire maska. Maskat qe zgjedhim te perdorim jo githmone na lene ne balte. Ne fund te fundit eshte zgjedhje personale se si duam te prezantohemi tek te tjeret. Detyrimisht duhet te kuptohemi prej te tjereve pikerisht siq bejme edhe ne me ta.

A kuptohen gjithmone sinjalet qe japim?!

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Nuk duhet te harrojme kurrsesi mesazhet e heshtura. Ne bejme pakt me ata qe na rrethojne ne forme marreveshje te heshtur. Si mund ta kuptojme kete?! Fare thjesht.. Behet fjale per menyren se si zgjedhim te vishemi. Zakonisht detajet vihen re dhe kuptohen prej te gjitheve.. Edhe nese nuk e di plotesisht kuptimin, te pakten kupton se dicka nuk eshte sikur zakonisht.

Ja cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Kur jemi te lumtur :

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Nje mengjes energjik dhe me deshire per te nisur diten, do u qoje drejt rrobave me ngjyra. Ngjyrat e çeleta, xhinset me ngjyre te hapur dhe te grisura. Tendenca per te veshur rroba me ngjyra u perket atyre qe jane ne qejf. Plus qe edhe disa personave qe ndihen me energji. Edhe nese i perkasin nje institucioni qe mbajne uniforme, perseri do mbushen me aksesor te larmishem. Kur jemi te lumtur duam te dukemi bukur.  Te pelqehemi prej te tjereve, prandaj edhe kurohemi. Zgjimi me deshire, u jep edhe deshire per te qene ndryshe prej diteve tjera.

Kur jemi te lodhur :

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Nje mengjes i plogesht.. Me pertese per te vazhduar diten. Padeshire e theksuar per te shkuar ne pune apo shkolle do u drejtoje drejt ngjyrave te mbyllura. Xhinse te thjeshta. Pantallona pa dekorime. Bluze e mbyllur. Ngjyra te mbyllura, si gri, kafe, blu e erret. Keshtu gjendja shpirterore do u beje te zgjidhni edhe rrobat e ketyre ngjyrave. Sigurisht qe make upi do jete i tipit laps-rre!el-buzekuq. Dicka sa per te thene se je kujdesur disi per veten.

Kur jemi te trishtuar :

Cfare tregon ngjyra e rrobave qe vishni, per humorin tuaj.

Nerkohe qe kemi mengjeset qe nuk deshironi te dilni nga shtepia, por duhet ta beni kete gje. Ngjyra e zeze. Kafe e mbyllur. Rroba serioze dhe pa asnje ngjyre te perzier. Asnje aksesor ne duar, qafe apo krahe. Keshtu perkthehet me veshjen edhe gjendja shpirterore e trishte. Ngrysjen e emocioneve, priremi ta portretizojme ne rroben e erret. Seriozitetin, apo mungesen e deshires per te qeshur e manifestojme me rrobat e zymta.

 

Keshtu pra, jane disa detaje qe edhe po te bertasim me te madhe nuk kuptohen aq mire. Gjithcka duhet te bejme eshte te kuptojme ata qe kemi prane se si ndihen. Menyra sesi shfaqen nuk thote gjithmone se ashtu ndihen. Mjafton tu japim pk rendesi edhe aksesoreve, qe nuk bien shume ne sy. Eshte mire t’i kuptojme te tjeret. Mbase nuk mund te bejme shume, por mund tu tregojme qe jemi aty per ta.

 

  
        
          

Komentoni