Si te pergatisim oriz me salce e sallam. Receta e nena Mrikes!
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si te pergatisim oriz me salce e sallam. Receta e nena Mrikes!

Si te pergatisim oriz me salce e sallam. Receta e nena Mrikes!

Si te pergatisim oriz me salce e sallam.

Receta e nena Mrikes!

 

Si te pergatisim oriz me salce e sallam. Receta e nena Mrikes!

Oriz me salce e sallam.

Perberesit :

  • Nje gjysem kg oriz
  • 300 gr sallam,
  • 3 speca,
  • 1 patellxhan
  • 1 qepe
  • 4-5 domate
  • Salce
  • Krip,piper,rigon.
  • Vaj ulliri

 

Pergatitja:

Si fillim vendosim nje tenxhere me uje qe te valoje. Pastaj vendosim nje tenxhere dhe hedhim pak vaj qe te ngrohet. Nderkohe shtojme orizin dhe e skuqim deri sa te marre ngjyre. Shtojme aromatizuesin me shijen tuaj te preferuar  dhe pas hedhim ujin. (Gjithmone ne raportin 2:1, pra per gjysem kg oriz duhet te hedhim nje liter uje). Nuk duhet te harrojme te hedhim edhe kripe. Keshtu e leme orizin te zieje pa e perzier.

Fillojme me pergatitjen e salces:

Si fillim marrim dhe presim ne copa sa me te vogla specin dhe patellxhanin. Ndersa qepen e bejme sa me te imet te mundemi. Pasi te vendosim nje tigan dhe vaji te ngohet plotesisht, shtojme qepen. E skuqim deri sa te behet me ngjyre te kafte. Me pas shtojme patellxahnet dhe ne fund specat. Te gjitha se bashku i leme edhe per 5 minuta bashke.

Domaten e presim sa me holle te mundemi dhe ua shtojme siper. Shtojme edhe 4-5 luge salce domateje dhe i leme se bashku deri sa te shohim se po shterrojne.

Pastaj hedhim edhe sallamin pasi e kemi prere ne copa ose ne rrathe. I mbulojme me uje. I leme per 20 minuta pa i levizur me pas shtojme kripe, peper, dhe rigonin. Nuk duhet te harrojme ti perziejme mire, dhe i lemi deri sa te trashet si salce.

Servirja realizohet duke vendosur siper pjates se orizit salcen me sallam.

Nderkohe qe mundet te vendosen edhe ne pjata te ndara dhe te shtohet sipas deshires ne tryeze!

  
        
          

Komentoni