Si ta kuptoj qe eshte dashuri e vertete dhe jo fiksim. keshilla psikologjike dashuri e vertete
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Si ta kuptoj qe eshte dashuri e vertete dhe jo fiksim.

Si ta kuptoj qe eshte dashuri e vertete dhe jo fiksim.

Si ta kuptoj qe eshte dashuri e vertete dhe jo fiksim.

Ndjenja e te qenit i\e dashuruar shpesh te sjell edhe konfuzion. Na ndodh qe te ngaterrojm edhe ndjenjat ndonjehere. Kujdesi i tepert qe dikush na ben, apo edhe interesi qe ka mund te na beje konfuz. Keshtu perfundojme duke i shprehur dashurine nje personi qe thjesht e pelqeni.

Ne disa raste te tjera na ndodh qe te ngaterrojme ndjenjat prej tipareve qe dikush ka. Duke u fiksuar pas syve te bukur, pas buzeve te bukura, apo trupit te bukur. Ngaterrimi i ndjenjave normalisht qe nuk ndodh me qellim. Mund te ndodhe ne nje moment dobesie, kur jemi keq emocionalisht. E keshtu qe mendojme se e duam personin qe ka treguar kujdes dhe miresjellje me ne. Shpesh ngaterrohen disa koncepte. Por nuk duhet te ndihemi aspak fajtor.

Si ta kuptoj qe eshte dashuri e vertete dhe jo fiksim. keshilla psikologjike dashuri e vertete

Te kuptosh nese e do apo thjesht e ke fiksim nje person eshte e thjeshte. Duke menduar disa gjera me gjate dhe duke u perqendruar me sjelljen e tin/saj.

Se pari :

  • E ndjen mungesen e tij\saj ne cdo moment. Ai\ajo mbase eshte personi i vetem qe e mendon aq shume. Te duket sikur koha nuk ecen nese nuk e ke prane. Ben cdo gje vetem per ta takuar. Nuk do te ja dish per rreziqe nese behet fjale per te.

Se dyti :

  • Gjithnje flet per te. Nderkohe qe po kalon kohe me shoqet e tua, te shkjne mendimet diku tjeter. Tek ai ose ajo. Keshtu preferon qe cdo bised te orientohet kah tij\saj. Plus qe gjithnje me dike flet per te.

Se treti :

  • E ve ne plan te pare. Harron edhe veten para tij\saj. Do qe e mira e tij\ saj te jete prioritare. Nuk merzitesh fare nese veten e le pas dore vetem qe ta shohesh se eshte mire.

Se katerti :

  • Eshte ai\ajo qe ne mbremje te vjen ne mendje. Kuptohet nese eshte dashuri kur ai\ajo mundet te kete pushtuar keqazi mendjen tende. Te pelqen te mendosh per te dhe te enderrosh me te.

Se gjashti :

  • Ndjenjat fizike, si fluturat ne stomak, apo bllokimi ne kraharor. As fluturat ne stomak as bllokiminnne kraharor nuk i ndjen nese per dike nuk ke dashuri. Fiziologjia e njeriut sigurisht qe pershtatet me ndjenja te qarta. Me gabimet tua, sigurisht qe nuk gabon organizmi.

Siq treguam, jane disa shenja qe te bejne te kuptosh nese behet fjale per dashuri apo fiksim. Mesohu te bindesh per cfare ndjen perpara qe te shprehesh me fjale. Jo se ka ndonje te keqe ti thuash dikujt te dua. Por eshte mire qe ta ndjesh perpara se ta thuash. Keshilla psikologjike ne raste te tilla sigurisht qe do jene te nevojshme.

 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*